Scuba tüplerdeki toplam enerji

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.
  • Merhaba,

PCP havalı silahları doldurmak için kullandığımız scuba tüplerdeki toplam enerjiyi merak ediyorum.
    6lt 300 bar tüplerde kullanılabilir (kullanılabilir = scuba tüpteki basınç 120 bar'a düşünceye kadar) yaklaşık 110,000 Joule enerji var gibi. 10 tane Li-Ion kalem pildeki enerjiye denk. Komik değil mi...

Bu da %100 enerji kullanımı varsayılırsa BT 65 5,5 mm (bir atış 60 Joule) bir tüfekte 1800 atış demek.
    Ama tabi ki scuba tüpten silah tüpüne doldururken ısınmadan dolayı, ve silahta atış yaparken sürtünmeden dolayı kayıplar var.
    Ben bu kayıpları merak ediyorum. Silahtaki sürtünmeden dolayı kayıp %30 civarı gibi (60 Joule/atış * 30 atış = 1800 Joule toplam çıkan enerji. 100 bar'dan 200 bar'a 255 cc dolum 2550 Joule toplam giren enerji).

Ama scuba tüpten silaha dolumdaki kayıp için başka rakamlar gerekli.
    Onun için scuba tüp kullanan arkadaşlar bir tüple kaç tane atış yaptıklarını ve bir atışın takribi olarak kaç Joule olduğunu paylaşabilir mi? Bunun istatistiğini tutan var mı :)
    Bu PCP olayındaki enerji konusunda kafa yoran bilgisi olanlar hesaplarımda bir yanlış görüyorlarsa düzeltsinler lütfen. Yabancı siteleri daha araştırmadım bu arada.

İyi atışlar

• 6 L 300 bar skuba tüpte 810000 Joules enerji vardır. 6x300x450 şeklinde yapılır.

Weihrauch HW100T Falcon T35x56 Premier Target
    Weihrauch HW97KL Blue Laminate Maccari Hornet MKVI
    Weihrauch HW45 .177&.22 Maccari
    Zoraki HP-01 Ultra .177
    Heckler & Koch USP Compact Blue 9x19 Para Trijicon Nightsights
    Remington Spartan SPR220 12ga 22'' Double Trigger & Hammer Coachgun
    Bernardelli Compact 9x19 Para
    CZ 75B Semi Compact 9x19mm Para
    Hatsan 250XT Tac Boss (KJW Ruger MKIII)
    Gamo PR776

• Evet bu doğru hesap. P * V değil toplam enerji. İntegral gerekiyor. Düzeltme için teşekkür.

O zaman silahtaki sürtünmeden dolayı kayıp %80 gibi. Hatsan bt 65 5.5mm için (60 Joule/atış * 30 atış) / (100 bar * 0.25 lt * 450) = %16 aktarılan enerji. Yani enerjinin çok küçük bir kısmı pellete aktarılabiliyor.
    Scuba tüpten silah tüpüne aktarımdaki kaybı hesaplamak için toplam atış sayısına ihtiyaç var.
    Var mı bir dolu scuba tüpüyle toplam atılan pelleti sayan?

• Ben net saymadım ama tahmini olarak birşeyler yazayım.
    Scuba tüpüm 300 bardan 205 bara kadar tüfeğin tüpünü 20 kez dolduruyor. Tüfek 205bardan 130 bara 30 atış yapıyor(30 atış regülatör ile. regülatörsüz olarak 40 atış yapar). 30ft/lb 600-800 atış denebilir.

• 6 lt tüp olduğunu varsayarsak %10 verim var, yani scuba tüpteki enerjinin %90'ı silah tüpüne hava aktarırken ısınmadan dolayı gidiyor.
    % 15 civarı da silahın mermiye aktardığı enerji.
    Scuba tüpün toplam verimi %1-2 civarı bir şey. Yani scuba tüpteki enerjinin ancak %1-2'sini pellete aktarmak mümkün. Bu feci verimsiz bir sistem.
    Keşke aradan scuba tüpü atarak direk motor ve pil ile çalışan bir silah olsa. Böyle bir şey duyan var mı? Brushless DC motor ve Li-poly piller ile mümkün olabilir.

• Şayet bahsettiğiniz gibiyse gerçekten çok verimli sandığımız bir sistem değil. Pil olayını pcp de bu amaçla kullanıldığını duymadım. Pil ve motor bildiğim kadarıyla AirSoft denen ürünlerde plastik bilye(BB) atmak için kullanıyor. Pellet atımı için nasıl olur acaba? Saygılar

• Pil ve motor PCP lerde kullanılabilir mi, teknolojik olarak mümkün mü onu araştırıyorum. Mümkün olsa bile masraf ve ağırlık problemleri yüzünden fizibiltiesi olmayabilir.
    Ama benim kafamda kurduğum iki olasılık var:
    1. Scuba tüp yerine motor ve pilden oluşan seyyar ve hafif (ama muhtemelen daha yavaş) bir dolum sistemi
    2. Silahın üzerine monte edilen, PCP'lerdeki tüpü dolduracak bir dolum sistemi. 1. seçenekteki sistemden daha hafif olabilir.

Ben bunun teknolojik olarak mümkün olabileceğini düşünüyorum. Aşağıda detay birkaç analiz yazayım.
    - 250 cc bir PCP tüpünün içine her kullanımda (100 bardan 200 bara) yaklaşık 12,000 Joule enerji depolanıyor. %10 verimle dolum yapıldığı varsayılırsa 120,000 Joule enerji gerekli. Scuba tüpten dolumda verim bu kadar ama bence dolumun daha yavaş olması durumunda bu rakam artacaktır. 800 gram Li-poly bir pilde 500,000 Joule enerji var. Bu da en kötü durumda 4 kere dolum yapmaya yetecektir.
    - Li-poly piller 7.5 kw/kg güce sahip, yani 800 g pilde 6 kw güç mevcut. Bu da orta büyüklükte bir dc motoru çalıştırmaya yetecektir.
    - 200 Newton'luk bir güç uygulamak için orta büyüklükte bir dc motor yetecektir ama bunu ayrıntılı araştırıp bu gücü sağlayan motorların en az kaç gram olduğuna bakmak lazım.
    - Brushless DC step motorları kontrol eden devreler çok ucuz ve küçük. Bu motorlarla çok hassas bir şekilde kompressör dizayn edilebilir gibi geliyor bana.
    - Maximum 200 Newtonluk bir mukavemet olacak şekilde dizayn edilen bir kompresörle 30 dk'da 250 cc lik bir tüp doldurmak mümkün. Maksimum kuvvet arttıkça zaman azalacaktır. Ama bu da motorun boyutunun artması demek.

İşin özeti şu: bence scuba tüpü atıp yerine <10dk altında dolum yapan 2-3 kg'lık seyyar bir kompresör yapmak mümkün. Ama silahın üzerine kompressör ağırlık/dolum süresi sebebiyle olmayacaktır.