melihefe tarafından yazılan gönderiler

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.

en ince ayrıntısına kadar düşünecek olursak mermi gibi kelimeler kulak misafiri olanlar açısından yanlış anlaşılmalara sebep olabilir mermi diyceksek bence buna havalı mermisi demeliyiz ben o yüzden pelet diye ısrar ediyorum arkadaşlar tek anlamı havalı silah mermisi olmalı pelet ne diye soran olursa ;kovboys;

arkadaşlar bu foruma yeni üye olan biri peleti bir kenera koyalım bir çok terimin anlamını bilmiyor zaten mesela ben burdan okuya okuya öğrendim bir çok şeyi peleti öğrenmesi de çok zaman almaz benim söylemek istediğim tek kelime ve tek anlamı olsun pelet inde (forum içinde) tek açıklaması olsun oda havalı silah mermisi veya mühimmatı ;kffx;

arkadaşlar bence herşeyin kendi adı anlamı olmalı türkçemizde malesef birçok kelimeler cümleler bir kaç anlama gelebiliyor bu yüzden ben pelet te ısrarcıyım türkçede bildiğim kadarıyla pelet hiçbir yerde kullanılmıyor veya hiçbirşeyin adı değil pelet in ne anlama geldiğini öğrenmek çok zor olmamalı bunu ilk soruşta her kez anlayabilir bence pelet alırkende bu kelimede ısrarcı olmayız ve aldığımız yere havalı tüfek saçması diyebiliriz yani adama pelet alıcam diyince adam one diyince herhalde adama sen bunu bilmiyorsan burayı kapat diycek halimiz yok yani daha çok forum içinde kullanmak olumlu bence saçmanın zaten bir anlamı var mermide olabilir ama neyin mermisi diye sorulabilir misal olarak. :thumbup:

benim anladığım kadarıyla problem kurma kolunun altındaki gerginin ayarı yani pistonu geri çeken mil onu söküp iki üç seferde ayarlayabilirsiniz o milin iki ucuda vidalıdır yani ayarlanabilir kolu rahat çalışır şekilde monte etmelisiniz.

peki o kırılan parçayı sonuna kadarmı sıkıyorsunuz ve kurma kolu ile pistonu geri çeken o aradaki yuvarlak mili ayarlamayı denedinizmi ya çok sert geri çekiyorsunuz yada başka bir şey monte ederken aynen herşeyi yerli yerince monte ettiğinize eminmisiniz bir türlü anlayamadım o parçanın nasıl kırıldığını ve o kırılan parçayı içten küçük bi alyan vida tutar o vidayı tuttururken tammı sıktınız çünkü biraz gevşek bırakılması gerekiyor o kırılan parçada hafif kurarken ileri geri oynaması lazım.

estağfurullah bildiğimiz kadar her türlü bilgiyi vermekten memnuniyet duyarız ama avcı arkadaşımın söylediği gibi önce skeet mi trapmı ona karar ver hoş gerçi ikisinide ayarlı kundak 71 namlu bir tüfeklede yapabilirsin ama bence önce bi av bayine gidip sor bu poligonlar nerde gidip ikisinide dene ikiside hoşuna giderse bu şekilde bir tüfek al bence kundağını istediğin gibi ayarlayabilirsin ve olabildiğince geniş bantlı bir tüfek al.

76 namlu olmasının sebebi poligon makinalarından çıkan plakalar 1 saniyede 75 metreye varıyor hemen hemen. çok hızlı olmanız gerekiyor yani ve 76 namlu tüfekler daha uzun mesafelere saçmaları fazla dağıtmadan atar o yüzden trapçılar hep 76 namlu seçerler ama bu 71 namluyla bu spor yapılmaz anlamına gelmiyor tabi ve siz tahminime göre daha çok kendi imkanlarınızla atış yapmayı düşünüyorsunuz yani poligonlarda değil ama bence bu atışlara poligonda başlayın çünkü poligon çok zevklidir at diye bağırdınızmı plakayı otomatik olarak fırlatır ama o 150 tl lik makina bunların yanında çok çok yavaş atar.bence 1500tl ye huğlunun özel olarak ürettiği trap tüfekleri var yüksek kundak tek tetik ejek tör selektör hepsi var sarsılmazda iyi bir tüfektir ama av olarak bence tabi, sadece bir tüfeği beğenip hemen onu alma biraz bayileri gez ve trap için tüfek aradığını söyle çok daha güzel tüfekler var ama türk malı alıcaksan bence huğlu veya sarsılmaz al diye tavsiyede buluna bilirim.

yani tabi kendi çapında yapılırsa daha ucuza mal edilebilir ama benim söylemek istediğim mesela iyi bir trap tüfeği 2000tl den başlıyor ve trap turnuvaları şehirler arası ve ilçelerde oluyor kendi poligonunuz yoksa eğer yani kulübün falan,gitmesi gelmesi, katılım ücretleri, prof atıyorsa en az 2 kutu fişek birde dereceye girersen bunun elemesi dağa taşa sıkıyorsun sonra birde bakıyorsun ki getirdiğin 6 kutu fişek bitmiş ama şunu söylymyliyim çok zevkli bir spordur. :thumbup:

merabalar bu konuda standartlara uygun bir silah almak istersen 76 namlu bir tüfek alman lazım bu süper poze ve tek tetik olmalı bu spor için ayrıca bir ruhsat alınmıyor tüfeğin ruhsatlı olması yeterli av ruhsatı gerekli değil ve bunun için bir av kulübüne üye olman veya onlara danışman mantıklı olur ayrıca atıcı sporcu lisansı çıkartman gerekiyor bence avrupa bir silah almalısın çünkü türk tüfeklerinin tetikleri çok sert olduğu için bu sporda dezavantaj sağlıyor ama başlangıç için huğlu gibi sarsılmaz gibi bir tüfekte olabilir bu spor çok zevkli dir ama pahalı bir spordur bilgilerinize. :thumbup:

teşekkür ederim mustafa abi verdiğin tavsiye için dediğin gibi bendeki mod 52 nin de maccari yayı kırıldı engüzeli orjinali iyi dileklerin için sağol abi hayırlı bayramlar. :thumbup:

iy akşamlar mustafa bey kimse öyle bişey söylemedi ama forumdaki yazılanlarda hw nin çok hassas olduğunu diananın çok güçlü ama hw ler kadar hassas atş yapmadığı konusunda bir çok yazı okudum bu yüzden böyle birşey düşündüm ayrıca az önce togay yurtsever arkadaşım la anlaştık onun mod 54 ünü aldım ve siz onun namlusunun normalden biraz daha iyi çıktığını söylemişsiniz durum böyle olunca bende namlu almaktan vaz geçtim gibi teşekkürler verdiğiniz bilgiler için ama maccari yay takılınca daha güçlü olacağı için namlu değişimi faydalı olurmu sizce çünkü ben maccari yay almayı düşünüyorum şu an olmayabilir ama sonra çünkü şu anda bulunamıyor galiba teşekkürler yardımcı olduğunuz için. :thumbup:

meraba arkadaşlar ben bir hw namlusu bulup diana mod 52 ye takmak istiyorum hassasiyeti hw gibi olurmu yani hem güç hem hassasiyet elde edebilirmiyim ve namluyu standart boyun dan biraz daha kısa tutup mesela 4,5cm gibi gücüde artırmış olurmuyum yada kaç cm küçültmeliyim :thumbup: cevaplarsanız sevinirim teşekkürler.

mustafa bey merabalar mesela mod 54 4.5mm ve 5.5mm silahta sadece namlu mu farklı mesela 4.5mm namluyu 5.5mm ile değiştirsem olurmu transfer delikleri aynımı ben mod 54 almayı düşünüyorum yakın zamanda ama namluyu hw namlu ile değiştirmeyi düşünüyorum hw bayilerinde sadece namlu olarak satılıyormu acaba ve nasıl olur bu şekilde olurmu teşekkürler. :thumbup: