SingleBarrell tarafından yazılan gönderiler

Lütfen Resim Paylaşımlarınızı Galeri Üzerinden Yapınız. Ek Dosya Yükleme İptal Edilmiştir..

Bizimle Paylaşmak İstediğiniz Resimlerinizi Galeri Dışında Link Olarak Vermek Yasaktır. Galeriye Nasıl Resim Yükleneceğini Bilmiyorsanız Lütfen Konumuzu İnceleyin Buradan Açtığımız Konuyu Ziyaret Edebilirsiniz.

Sayın Karamizah, benim tek bildiğim kendi ağzımdan çıkanlarla sınırlıdır, onun dışında öğrendiklerim, gördüklerim, yaşadıklarım biraz fikir oluşturur o kadar, konuyla alakalı az çok yaşamışlığım, düşüncem varsa söylerim, yoksa susarım, ayrıca eğri diyene de doğru diyene de kabul diyorum, profesyonel değilim, öğrenmek ve deneyimleri paylaşmak için buradayım, bunun dışında herhangi bir konunun içinde yer almak istemiyorum, şurada hatalısın desin biri doğrusunu öğrenmek için sabırla okurum, ama izlenimlerimi nasıl edindiğim hakkında bilinmeden yorum yapılırsa bırakında o kadarını net bir dille çok bilmişçesine ifade edeyim. Şu forumda bu tarz konuşmaların varlığını kabullenmek ve içinde yer almak istemiyorum, şu 3 4 mesajımızda kim ne öğrenmiş kime ne faydası olmuş düşünelim biraz, boşuna yer işgal etmeyelim, burada bitiriyorum, saygılar.

İyi dilekleriniz için eşekkür ederim, ama sanırım biraz anlaşılamama durumu olmuş :) ilk yorumlarımı yaptığım vakit tüfeği satanların sözel yorumları dışında bir yoruma rastladığımı ve copy paste yaptığımı hatırlamıyorum, söylediklerim belirttiğim gibi silahı elden inceleyip edindiğim kendi görüşlerim ve halen de aynı şeyleri düşünmekteyim, gez iyi demiştim, evet gez gerçekten iyi, çoğu tüfeklerin sahip olduğu plastik gezin aksine keskin nişan almaya tam müsait, yalnız tırnağı seri atışlarda kayabiliyor, sabitlerseniz problem yok :) el kundağını da iyi sabitlemediğimiz sürece mekanizmanın standart hareketinide standarttartan çıkarmış olmuyor muyuz? ingiliz anahtarıyla sıkmayalım da sabitleyelim en azından? Dürbün kullanmadım, şu haliyle de yeterince memnunum, ama 150 200 metre civarına yapılan atışlarda gezle isabet rüya olsa bile kurşun farkedilir bir düşme yapmıyor, bunu da aynen tekrarlıyorum. Yine söylüyorum firma sahibi babamın oğlu değil ve körü körüne bağlanmamı engelleyecek yeterince çocuğum var, bu ne ilk ne de son tüfeğim :) almak isteyenlere tavsiyemi yineliyorum, sadece bunlarıda paylaşayım istedim, saygılar.

Arkadaşlar tüfeğimle sıktığım fişek sayısı hafta sonu itibariyle 1000' i buldu, kullanımla beraber olumlu ve olumsuz yanlarıyla paylaşmak istedim; olumsuz yanları:

- şarjörü seri şekilde yaktığınız zaman namlu fena ısınıyor

- başta çok övdüğüm gezinin tırnağı serbest olmasından dolayı seri atışlar sonucunda alta düşüyor, nişan bozuluyor

- temizlikten sonra el kundağını tutan vidayı dıştan iyi sıkmazsanız, yaklaşık 50 60 atışta namlu 1 mm kadar ilerliyor ( sanırım el kundağının kırıldığı hadisede bu durum farkedilmediği için gerçekleşmiş )

olumlu yanları:

- silah tutukluk nedir bilmiyor

- YAF fişekleri sayesinde kolayca kirlenmesine rağmen takır takır çalışmaya devam ediyor, sanki her şartta çalışacak gibi güven veriyor

- atışları son derece isabetli, örnek vermek gerekirse 40 50 metreye küçük pet şişeyi atıyorsunuz, 7' li şarjörü sırasıyla boşaltıyorsunuz ve pet şişe 7 kez yerinden oluyor

- malzeme kalitesi gerçekten iyi, mekanik parçalarında en küçük bir dezenformasyon dahi olmuyor

tavsiyelerim;

- gezin ayarının bozulmasını önlemek için pratik bir kemer yapıp takın, haliylen yerinden kımıldayamıyor, daha donanımlı arkadaşlar sert bir yay takarak kökünden halledebilir

- 30 40 atışta bir el kundağını tutan vidayı kontrol edin, gevşediyse sıkın

Ortalama bir kullanımdan sonra izlenimlerimi sorarsanız, baştakinden daha çok memnunum, kesinlikle tavsiye ediyorum.

Arkadaş güzel söylemiş, avlanmak için bir 3 4 yıl daha beklemen gerekecek ^^ ayrıca pcp olur ateşli olur tüfeğinle şişeleri dağıtırken etrafında uçuşan yabani kuşları seyretmek inan daha fazla haz veriyor, kafana da takma doğal dengeyi, zaten sayıları az bu garibanların ve çifteyle süperpozeyle yollarını gözleyenleri de yeterince bol :) ama illa merak ediyorsan av maksatlı alınacak bir tüfek 12 - 16 - 20 numara dolaylarında olmalı, tamam 36 da olur hatta 9 mm tüfekte olur ama şansın az olur, tehliken bol olur, hayvancıklarında can çekişmesi uzun olur

Pipet tüfekler bir marka haricinde tek hareketli bir sisteme sahip olarak üretilmiş, tamamen manual tek atışlı tüfekler, pipet tabiri 6mm için kullanılıyor daha çok, 9 mm av tüfeği diye geçiyor av bayilerinde. 10 numara saçmalı ve tek kurşun olarak iki farklı fişeği var, 9 mm olan modeli aynı kalibredeki pek çok tabancadan daha kuvvetli, yani domuza gidemezsiniz ama karşınıza çıkan irice bir domuzu soğukkanlı davranıp koltukaltı ya da başından vurabilirseniz aynen bahsi geçen forumdaki gibi oracığa yığarsınız, genelde çocuklar için alındığı doğrudur ama unutulmamalı ki 5.5 , 6,35 , 7,65 ve 9 mm çaplı tabancalardan daha kuvvetli bir ateşli silah bu, babanızı ikna edin kendi adına satın alma belgesi çıkarsın alın çok hevesiniz varsa, gözetiminde de tek kurşunla güzel atış yaparsınız. Tamamen kırılma olayı da şöyle, Derya, İnterpress markalarının modelinde bir mandal var ve namluyu kırdığınız zaman tamamen serbest kalıyor namlu, horozunu elle kuruyorsunuz, bu tamamen manual ve güvenli bir sistem, arıza imkanı da yok neredeyse, diğeri de Atüs, bunda namluyu kırdığınız zaman mekanizma iğneyi kuruyor, yani elle horoz kurma zevki yok, eğer bu kalibre alacaksanız beklentileriniz yüksek olmazsa memnun kalırsınız, ama bir pcp gibi etkin mesafe ve isabet beklemeyin.

12 numara için 70 mm, 76 mm (magnum) ve 89 mm (süper magnum) olarak belirlenmiş 3 farklı fişek boyu var, sizin tüfeğinizin fişek yatağı 70 mm ise magnum ya da süper magnum atamazsınız, en azından sağlıklı olmaz Allah korusun kötü durumlar meydana gelebilir, barut gramı da genellikle fişek boyuyla alakalıdır, İnsomnia' nın belirttiği gibi aliminyum kasalı hafif bir tüfek sadece geri tepme hususunda hafifliğinden ötürü olumsuzdur. Yoksa bu aletler mühendisler tarafından bilimsel tekniklerle üretiliyor, işlevselliğini, işçiliğini beğenmeyebiliriz ama en azından dayanıklılık gibi hususları mecburen önde tutmak zorundalar.

Tüfeğinizin fişek yatağı örneğin 76 mm ise bu uzunlukta üretilmiş seri üretim her fişeği barut gramajı konusunda tereddüt etmeden kullanabilirsiniz,çifte ve süperpozeler genellikle şoklu olarak üretiliyor,61-66-71 cm gibi dar şoklu bir namluyu sahipse tek kurşun atmamanız daha doğru olacaktır ancak ustalar bir sorun olmayacağını belirtiyorlar.

Haklısınız,talep olmasa bu kaptırmalar yaşanmaz,ederi buysa alınır elbet ama kazıklanmak farklı bir olgu,250 TL gibi bir rakama Yatağan alınır değil bıçak,reklam gibi olacak belki ama bıçakları seven arkadaşların Cansan bıçaklarına bir göz atmasını tavsiye ederim

Arkadaşlar tam olarak bu tarz bıçaklar olmasada ülkemizde çok kaliteli,işlevsel bıçaklar üretiliyor,üstelik 30 40 TL gibi rakamlara bu bıçakları satın alabilirsiniz,böyle bir üreticiden 2 farklı ürün almış birisi olarak son derece memnun kaldığımı belirtmek istiyorum,başka bir konuda da aynı durumdan bahsetmiştim,bıçaklara ilgi duyan hobidaşlarımız için biraz araştırmalarını tavsiye ederim,sonuç olarak herkes Yatagun gibi bir politika izlemiyor,60 USD fiyatlı bir ürünü 250 TL fiyatla satmak neyse de satın almak bana tuhaf geliyor

300 adet 12 numara fişeği arka arkaya atsa atsa anca HULK atar :) zaten havalı silahlar gelişimlerine baktığımızda ateşliler için antrenman maksatlı üretilmiş makinelerdir,ama geldiğimiz noktada güçleri ve isabetleri bakımından aralarında çokta bir fark kalmadı diye düşünüyorum,Sumatra'nın 6.35 ve 9mm tüfeği sanıyorum ki .22 cal ateşli yivli tabancalar hatta hatta tüfeklerin çoğundan daha güçlüdür,hiçbir yivsiz ateşli silahta da herhangi bir pcpnin isabetini yakalayamayız,hepsinin gönlümüzdeki yeri ayrı :love: bu arada gerçekten büyük iş başarmışsınız,tebrikler :)

Kafalar denk olunca deneyimleri paylaşmak da zevk oluyor :) bana göre en doğru tercihi yaptınız,içiniz rahat olsun diye düşüncelerimi yazmaya çalıştım,ayrıca herkesin aynı noktaları keşfetmesi de güzel,Sn.Fatihmülayim inşallah daha iyilerini de alırsınız,Kafasi gibi sizin gibi ustaların yorumları çok değerli

Zaten bu tüfekleri alan bizler bunları 30.06 niyetine almıyoruzki :) yivsiz ateşli tüfekten söz ederken etkin mesafe en son kriter olmalıdır diye düşünüyorum,dayanıklılık,malzeme kalitesi,dizayn,az sorun,az biraz estetik,kişisel zevk gibi faktörleri konuşmalıyız öncelikle,örneğin nişangahları aynı olan 51 cm slug namlu atıyorum bir Remington ile 51 cm slug namlu 200 300 TL lik yerli bir tüfeğin isabetlilik bakımından zerre farkı olamaz,olsa olsa ömürleri ve sorun çıkarma oranları farklı olur,36 numara da ince ve güzel bir çap,her açıdan hobi amaçlı ideal ve menzil bakımından da 12 numaradan birkaç adım daha önde,eğer bu silah görüntü bakımından içinize siniyorsa ve kalite sistem nişangah gibi vasıfları da iyiyse daha ne :) ustalarında deneyimlerine göre 150 metreyide net olarak vurabiliyorsa ne ala,valla 150 metreye kurşununu dosdoğru gönderen fişeği bulsam kapsülünden öperim ;şrofls;. şaka bir yana optiksiz haliyle 60 70 metreden bir şişeyi vurmaya olanak sağlayan yivsiz bir av tüfeği,iyi bir silahtır,bu bahsedilen mesafeler de yeni bir sayfadır bana göre,uğraşan düşmesini bilmemnesini falan da dikkate alıp onlarca denemeden sonra firmanın verdiği etkili menzil sınırının bile fazlasında isabet ettirebilir,ben epeyce düşmesi olan .25 pellet ile bunu gördüm,ama tekrarlamam için yine aynı eğimli sicim gibi,geniş orman yoluna gidip bir dünya atış yapmam lazım,bu bakımdan Sn.Karamizah'a katılıyorum,ama bu olay olsa olsa istisna olur,her koşulda her zaman geçerli olmayan bir yöntem ya da vasıf da zaten geçersizdir,havan taarruzu gibi atış yapmanın da alemi yok :) sonuç olarak Sn.Kafasi bize her koşulda yapılabilir olanı söylüyor,geçerli bir kanı

Katılıyorum sözlerinize,ben de 30 35 metre mesafeden 10 numara saçma ile şişe kıramadığımı biliyorum(12 numara,51cm kaval namlu) ;( ,ama aynı silahla yaklaşık 90 100 metre mesafeden biraz da eğimli bir arazide 3 adet siyah bira şişesini patlattım,ha isabet yüzdesi derseniz 3 şişeye karşın 3 kutu kadar fişek gitti :) silahında sadece arpacığı ve namlu üstü şeridi var,nişan alınırken hedefi görmeden tetik düşürüyorsunuz,ama tüfeğin çok iyi dizayn edilmiş ve sağlam bir nişangahı olsaydı sonuç daha güzel olabilirdi,işte Çatüs B2 de o nişangah var,yivli şok ve dürbün de muhtemelen fayda sağlar diye düşünüyorum ama eğer incelemediyseniz bu tüfeği inceleyip izlenimlerinizi bizimle paylaşmanızı isterim,belki de yivsiz tüfeklerle ilgili çok kısa mesafede etkili düşüncesi hızlı kullanım amaçlı dizayn,saçma kullanımı gibi faktörlerin etkisinde gelişmiştir,hemen hemen arkadaşın söylediği mesafeyi ben .25 pcp ile gördüm ve artık şaşırmıyorum,ama biri de çıkıp 120 metreden domuzu hakladım,bi çaktım 90 metreden bıldırcını aldım derse bende gülerim,sonuç olarak mümkünse sizin bu tüfeği inceleyip deneyip fikir yürütmenizi isterim

Üstad forumdaki eski konulardan anlaşıldığı üzere yivsiz av tüfeklerinde hepimizden çok daha bilgilisiniz,sizce başarılı bir barut - kurşun kombinasyonu,sıradan bir 36 numaralık namludan iyi bir çıkış hızıyla fırlasa 200 metre üzerine istikrarlı bir vuruş yapamaz mı?